Tasarım Dünyasının Yaramaz Bahçe Tasarımcısı: Marcel Wanders
Hollandalı yaratıcı Marcel Wanders, ürünlerden mekanlara, sürekli algılarımızı değiştirecek görseller ortaya koymanın peşinde. Quasar İstanbul’da yine onun imzası var. Ona göre ilham denen şey içimizde yanan bir ateş.
BİR ÜST SAYFAYA DÖN

Dünyanın en yaratıcı, deli dolu, üretken ve birikimli iç mekan ve ürün tasarımcılarından Marcel Wanders ile sabah erken bir saatte, telefonda yaptık röportajı. 

Ancak kendisi tam da o sırada Amsterdam’ın nefis modern sanat ve tasarım müzesi Stedelijk Museum’da kariyeninin en büyük retrospektif  sergilerinden birine hazırlanıyor olduğu için, röportajı yapabilmemiz  Mart ayını buldu. O sabaha dönersek: Tüm enerjisi ve rock’n’roll görünümüyle karşımda (Skype ekranında) oturuyordu. Sakin ve  etkileyiciydi. Güne enteresan bir başlangıç yaptığını anlatıyordu: “Kız arkadaşım büyük bir telaşla bisikletinin kaybolduğunu söyledi. Her yerde onu aradık. Başka bir sokakta, üstelik kilidi de takılı bir halde  bulduk. Sihirli bir bisiklet, kendi kendine bir yerlere gidip duruyor, bir de kendini kilitliyor sürekli!” (Tasarımcı olarak işin içine bir parça hayalgücü katmasını garipsemeyin lütfen. Neticede Wanders, baktığı her obje ve eşyada sıradan bir gözün gördüğünden, sıradan bir kalbin hissettiğinden daha fazlasını yapabildiği için bugün olduğu yerde.)

 

Hollandalı yaratıcı ruh, fırtınalı bir eğitim hayatının ardından 32 yaşındayken, 1995’te Amsterdam’daki ilk stüdyosunu açtı. 1996’da,  yüksek teknoloji ürünü materyalleri, çok az teknoloji gerektiren bir metotla bir araya getirdiği, kariyerinin en önemli eserlerinden biri olan Knotter Chair ile dünyanın dikkatini çekti, ödüller aldı. Bugün dünya haritasının hemen her noktasında lüks bir otelin iç mekan dilinden orumlu olan, aynı zamanda sürekli yeni ürünler ve mobilyalar tasarlayan, sanat yönetmenliği yapan, ambalaj, kozmetik ürünlerin sunumu ve diğer tasarımlarla ilgilenen Wanders’ın galaksisinden geçen markalar arasında Alessi, Bisazza, Marks & Spencer, Japon lüks kozmetik markası Kosé, KLM, Flos, Swarovski, Puma’yı bir çırpıda sayabiliriz. Bir zamanlar çok ‘garip’ işler yaptığını kendisi de kabul ediyor, tasarım dünyasında bir ‘anormallik’ olarak adlandırılmış olmasından da memnun. Ona ‘dizaynın Lady Gaga’sı’ diyenler dahi var. Provoke eden, heyecanlandıran ve mutlaka var olana farklı bir anlam yüklemeyi başaran tasarımları ve mekanlarıyla Wanders, gerçekten aynı dünyayı paylaşıyor olmaktan mutluluk duyacağınız türde bir adam.

     
e-Bülten:   KURUMSAL
HİZMETLER
İNSAN KAYNAKLARI
BİTEN PROJELER
BÜYÜK PROJELER
BUTİK PROJELERMERKEZ OFİS & TECHNOLOGY CENTER

İncek Bulvarı (1821 Cd) No: 98 06805 İncek ANKARA / TÜRKİYE

Tel: +90 312 441 70 42  e-mail: ankara@pimeks.com

İSTANBUL OFİS

İDTM Blokları A1 Blok Kat:2 No:154 34149 Yeşilköy İSTANBUL / TÜRKİYE

Tel: +90 212 465 30 82  e-mail: istanbul@pimeks.com

FABRİKA & TECHNOLOGY CENTER

Çubuk Yolu 8. km. Büğdüz Mevkii 06760  Esenboğa ANKARA / TÜRKİYE

Tel: +90 312 827 15 90  e-mail: pimeks@pimeks.com
    PİMEKS GROUP® ©2014